Abracon Corporation ASD1-11.0592MHZ-EC-T3
ASD1-11.0592MHZ-EC-T3 picture photo
Mfg. Part Number
ASD1-11.0592MHZ-EC-T3
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 11.0592MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
ASD1-11.0592MHZ-EC-T3.pdf
Availability of ASD1-11.0592MHZ-EC-T3
QUANTITY
ASD1-11.0592MHZ-EC-T3 Order Process
Ship out your order
Specifications of ASD1-11.0592MHZ-EC-T3
Internal Part NumberEIS-ASD1-11.0592MHZ-EC-T3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelASD.pdfASD.stp
Standard Package3,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesASD
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency11.0592MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)4mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.039" (1.00mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)20µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASD1-11.0592MHZ-EC-T3
Related LinksASD1-11.05, ASD1-11.0592MHZ-EC-T3 Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ASD1-11.0592MHZ-EC-T3 Details Description
Related parts for ASD1-11.0592MHZ-EC-T3
FIXED IND 68UH 220MA 1.7 OHM SMD datasheet.pdf
FILTER LINE RFI FLANGE 30A datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 2.6A 6-TSOP datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 80MA 14 OHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
FIXED IND 5.6MH 56MA 53 OHM TH datasheet.pdf
WHEEL KIT FOR MIM187 .187 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE SKT datasheet.pdf
2200UF 450V 65X105MM 85C 10000H datasheet.pdf