Abracon Corporation ASD3-50.000MHZ-EC-T
ASD3-50.000MHZ-EC-T picture photo
Mfg. Part Number
ASD3-50.000MHZ-EC-T
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 50.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
ASD3-50.000MHZ-EC-T.pdf
Availability of ASD3-50.000MHZ-EC-T
QUANTITY
ASD3-50.000MHZ-EC-T Order Process
Ship out your order
Specifications of ASD3-50.000MHZ-EC-T
Internal Part NumberEIS-ASD3-50.000MHZ-EC-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelASD.pdfASD.stp
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesASD
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency50MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply1.8V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)6mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.039" (1.00mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)20µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASD3-50.000MHZ-EC-T
Related LinksASD3-50.0, ASD3-50.000MHZ-EC-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ASD3-50.000MHZ-EC-T Details Description
Related parts for ASD3-50.000MHZ-EC-T
IC REG PMIC 1BUCK 2LDO 20QFN datasheet.pdf
RES SMD 750 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.25A SOT23-5 datasheet.pdf
TRIMMER 10K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 40POS 0.8MM GOLD SMD datasheet.pdf
RES 132K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.18UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
CABLE 2POS FREE - STR SOCKET 2M datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf