Honeywell Sensing and Productivity Solutions ASDX001G24R
ASDX001G24R picture photo
Mfg. Part Number
ASDX001G24R
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR AMP 1PSI GAUGE .5-4.5 OUT
Datasheet Download
ASDX001G24R.pdf
Availability of ASDX001G24R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ASDX001G24R Order Process
Ship out your order
Specifications of ASDX001G24R
Internal Part NumberEIS-ASDX001G24R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductASDX Series Pressure Sensors
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesASDX
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure1 PSI (6.89 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±2%
Voltage - Supply4.75 V ~ 5.25 V
Port SizeMale - 0.09" (2.29mm) Tube
Port StyleBarbless
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StylePCB
Maximum Pressure5 PSI (34.47 kPa)
Operating Temperature-20°C ~ 105°C
Package / Case8-DIP Module
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASDX001G24R
Related LinksASDX0, ASDX001G24R Datasheet, Honeywell Sensing and Productivity Solutions Distributor
ASDX001G24R Details Description
Related parts for ASDX001G24R
CONN 24 POS IDC SOCKET GOLD POL datasheet.pdf
RELAY SSR 240VAC .6A TRIAC 8-DIP datasheet.pdf
OSC XO 24.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 250V 200MA SOT23 datasheet.pdf
Crystal 6.1440MHz 30ppm 12pF 80 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC-49S datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 96POS 4ROW GOLD datasheet.pdf