Honeywell Sensing and Productivity Solutions ASDX015G24R
ASDX015G24R picture photo
Mfg. Part Number
ASDX015G24R
Brief Description
SENSOR AMP 15PSI GAUG .5-4.5 OUT
Datasheet Download
ASDX015G24R.pdf
Availability of ASDX015G24R
QUANTITY
ASDX015G24R Order Process
Ship out your order
Specifications of ASDX015G24R
Internal Part NumberEIS-ASDX015G24R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductASDX Series Pressure Sensors
SeriesASDX
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure15 PSI (103.42 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±2%
Voltage - Supply4.75 V ~ 5.25 V
Port SizeMale - 0.09" (2.29mm) Tube
Port StyleBarbless
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StylePCB
Maximum Pressure30 PSI (206.84 kPa)
Operating Temperature-20°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASDX015G24R
Related LinksASDX0, ASDX015G24R Datasheet, Honeywell Sensing and Productivity Solutions Distributor
ASDX015G24R Details Description
Related parts for ASDX015G24R
TRIMMER 10K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5.1MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
LIMIT SWITCH datasheet.pdf
OSC XO 40.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
3P MT-EDGE STECK datasheet.pdf
FOOT CYLINDRICAL 1.89" DIA BLACK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf
ACCESSETHERLINX, TX/4 + CWDM-SM1 datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE SKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf