Honeywell Sensing and Productivity Solutions ASDX030A24R
ASDX030A24R picture photo
Mfg. Part Number
ASDX030A24R
Brief Description
SENSOR AMP 30PSI ABS .5-4.5 OUT
Datasheet Download
ASDX030A24R.pdf
Availability of ASDX030A24R
QUANTITY
ASDX030A24R Order Process
Ship out your order
Specifications of ASDX030A24R
Internal Part NumberEIS-ASDX030A24R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductASDX Series Pressure Sensors
SeriesASDX
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure30 PSI (206.84 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±2%
Voltage - Supply4.75 V ~ 5.25 V
Port SizeMale - 0.09" (2.29mm) Tube
Port StyleBarbless
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StylePCB
Maximum Pressure60 PSI (413.69 kPa)
Operating Temperature-20°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASDX030A24R
Related LinksASDX0, ASDX030A24R Datasheet, Honeywell Sensing and Productivity Solutions Distributor
ASDX030A24R Details Description
Related parts for ASDX030A24R
FERRITE CHIP 80OHM 25% 0805 SMT datasheet.pdf
CONN SPRING 18POS SNGL .177 PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 68.1K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
OPTOISO 1.5KV OPEN COLL 8DIP GW datasheet.pdf
IC FPGA 150 I/O 324FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
CABLE DVI(24+5) CON 3' 28AWG datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
10G DWDM TOSA 70KM LC RECEPTACLE datasheet.pdf
CAP CER 180PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
OSC XO 32.000MHZ HCMOS TTL PCPIN datasheet.pdf