Abracon Corporation ASE-27.000MHZ-LC-T
ASE-27.000MHZ-LC-T picture photo
Mfg. Part Number
ASE-27.000MHZ-LC-T
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 27.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
ASE-27.000MHZ-LC-T.pdf
Availability of ASE-27.000MHZ-LC-T
QUANTITY
ASE-27.000MHZ-LC-T Order Process
Ship out your order
Specifications of ASE-27.000MHZ-LC-T
Internal Part NumberEIS-ASE-27.000MHZ-LC-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelASE.pdfASE.stp
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesASE
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency27MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)13mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.047" (1.20mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)10µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASE-27.000MHZ-LC-T
Related LinksASE-27.00, ASE-27.000MHZ-LC-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ASE-27.000MHZ-LC-T Details Description
Related parts for ASE-27.000MHZ-LC-T
JUMPER-H2788TR/C2065R/X 2" datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 16SSOP datasheet.pdf
IC DAC 16BIT R-R I2C 12-DFN datasheet.pdf
IC LIU E3/DS3/STS-1 6CH 217BGA datasheet.pdf
CONN INSERT 17POS SLD CUP PIN datasheet.pdf
2442 86 244286 datasheet.pdf
32+32 DIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CABLE BUNDLE ACCY datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf