Abracon Corporation ASE-7.3728MHZ-LC-T
ASE-7.3728MHZ-LC-T picture photo
Mfg. Part Number
ASE-7.3728MHZ-LC-T
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 7.3728MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
ASE-7.3728MHZ-LC-T.pdf
Availability of ASE-7.3728MHZ-LC-T
QUANTITY
ASE-7.3728MHZ-LC-T Order Process
Ship out your order
Specifications of ASE-7.3728MHZ-LC-T
Internal Part NumberEIS-ASE-7.3728MHZ-LC-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelASE.pdfASE.stp
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesASE
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency7.3728MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)7mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.047" (1.20mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)10µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASE-7.3728MHZ-LC-T
Related LinksASE-7.372, ASE-7.3728MHZ-LC-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ASE-7.3728MHZ-LC-T Details Description
Related parts for ASE-7.3728MHZ-LC-T
IC BUS TRANSCVR TRI-ST 6DSBGA datasheet.pdf
RES SMD 200K OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
IC BI FIFO 4096X36 10NS 120QFP datasheet.pdf
CONTACTS DIL BRONZ datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
OSC MEMS 120.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 79.6K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.21M OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf