Abracon Corporation ASE-7.3728MHZ-LR-T
ASE-7.3728MHZ-LR-T picture photo
Mfg. Part Number
ASE-7.3728MHZ-LR-T
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 7.3728MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
ASE-7.3728MHZ-LR-T.pdf
Availability of ASE-7.3728MHZ-LR-T
QUANTITY
ASE-7.3728MHZ-LR-T Order Process
Ship out your order
Specifications of ASE-7.3728MHZ-LR-T
Internal Part NumberEIS-ASE-7.3728MHZ-LR-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelASE.pdfASE.stp
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesASE
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency7.3728MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)7mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.047" (1.20mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)10µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASE-7.3728MHZ-LR-T
Related LinksASE-7.372, ASE-7.3728MHZ-LR-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ASE-7.3728MHZ-LR-T Details Description
Related parts for ASE-7.3728MHZ-LR-T
RES 5K OHM 70W 5% TO247 datasheet.pdf
TVS DIODE 18.8VWM 30.6VC AXIAL datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 30W datasheet.pdf
IC MCU FLASHK/ROM MEMORY 80LQFP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS 5.08MM datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS R/A 5MM datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 360MA 1.1 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CAP CER 1.4PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf