Copal Electronics ASE1E-2M-10-Z
ASE1E-2M-10-Z picture photo
Mfg. Part Number
ASE1E-2M-10-Z
Manufacturer
Product Category
Slide Switches
Brief Description
SWITCH SLIDE SPDT 50MA 60V
Datasheet Download
ASE1E-2M-10-Z.pdf
Availability of ASE1E-2M-10-Z
QUANTITY
ASE1E-2M-10-Z Order Process
Ship out your order
Specifications of ASE1E-2M-10-Z
Internal Part NumberEIS-ASE1E-2M-10-Z
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelASE1E-2M-10-Z
Standard Package100
Category Switches
FamilySlide Switches
SeriesASE
PackagingBulk
CircuitSPDT
Contact TimingNot Specified
Switch FunctionOn-Off-On
Current Rating50mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC60V
Voltage Rating - DC60V
Actuator TypeStandard
Actuator Length2.80mm
Contact Material-
Contact FinishGold
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
FeaturesWashable
Actuator Material-
Switch Travel2.20mm
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
Mechanical Life-
Electrical Life10,000 Cycles
Operating Force70 ~ 500gf
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASE1E-2M-10-Z
Related LinksASE1E-, ASE1E-2M-10-Z Datasheet, Copal Electronics Distributor
ASE1E-2M-10-Z Details Description
Related parts for ASE1E-2M-10-Z
RES ARRAY 4 RES 180K OHM 0804 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 128PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 120TQFP datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 20"L X 20"W datasheet.pdf
RES 3.32K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 23SLA datasheet.pdf
RES SMD 1 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 35V 2915 datasheet.pdf
CONN RECEPT 80POS .5MM SMD GOLD datasheet.pdf