| Internal Part Number | EIS-ASEK716KLA-25CB-T-DK | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Programmers, Development Systems | |
| Family | Evaluation Boards - Sensors | |
| Series | - | |
| Sensor Type | Current Sensor | |
| Sensing Range | 25A | |
| Interface | - | |
| Sensitivity | 18.6mV/A | |
| Voltage - Supply | 3 V ~ 3.6 V | |