| Internal Part Number | EIS-ASEK758KCB-150B-T-DK | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Programmers, Development Systems | |
| Family | Evaluation Boards - Sensors | |
| Series | - | |
| Sensor Type | Current Sensor | |
| Sensing Range | 150A | |
| Interface | - | |
| Sensitivity | 13.3mV/A | |
| Voltage - Supply | 3 V ~ 5.5 V | |