Abracon Corporation ASEM1-20.000MHZ-LC-T
ASEM1-20.000MHZ-LC-T picture photo
Mfg. Part Number
ASEM1-20.000MHZ-LC-T
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC MEMS 20.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
ASEM1-20.000MHZ-LC-T.pdf
Availability of ASEM1-20.000MHZ-LC-T
QUANTITY
ASEM1-20.000MHZ-LC-T Order Process
Ship out your order
Specifications of ASEM1-20.000MHZ-LC-T
Internal Part NumberEIS-ASEM1-20.000MHZ-LC-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMEMSpeed Pro II
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelASEM.pdfASEM.stp
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesPure Silicon™ ASEM
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency20MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)10mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)1µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASEM1-20.000MHZ-LC-T
Related LinksASEM1-20.0, ASEM1-20.000MHZ-LC-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ASEM1-20.000MHZ-LC-T Details Description
Related parts for ASEM1-20.000MHZ-LC-T
RES SMD 6.8K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .125 EXTEND datasheet.pdf
RES .02 OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf
RES 51.1 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
PROTECTOR SINGLE BIDIRECT 40V datasheet.pdf
CONN COUPLER 16A 120V 20FT CABLE datasheet.pdf