Abracon Corporation ASEMB-16.000MHZ-XY-T
ASEMB-16.000MHZ-XY-T picture photo
Mfg. Part Number
ASEMB-16.000MHZ-XY-T
Brief Description
OSC MEMS 16.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
ASEMB-16.000MHZ-XY-T.pdf
Availability of ASEMB-16.000MHZ-XY-T
QUANTITY
ASEMB-16.000MHZ-XY-T Order Process
Ship out your order
Specifications of ASEMB-16.000MHZ-XY-T
Internal Part NumberEIS-ASEMB-16.000MHZ-XY-T
3D ModelASEMB.pdfASEMB.stp
Standard Package1,000
SeriesPure Silicon™ ASEMB
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency16MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.3 V
Frequency Stability±10ppm
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Current - Supply (Max)16mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASEMB-16.000MHZ-XY-T
Related LinksASEMB-16.0, ASEMB-16.000MHZ-XY-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ASEMB-16.000MHZ-XY-T Details Description
Related parts for ASEMB-16.000MHZ-XY-T
VARISTOR 22V 1206 datasheet.pdf
IC LATCH TRNSP OCTAL 3ST 20DIP datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR L5970 SERIES datasheet.pdf
CONN HOUSING PLUG 3POS .156 BLUE datasheet.pdf
RES SMD 47K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.03UF 1KV RADIAL datasheet.pdf
RES 681 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.3K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 18POS PIN datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
OSC MEMS CONFIGURABLE OUTPUT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 29POS SKT datasheet.pdf