Abracon Corporation ASEMPC-16.000MHZ-LR-T
ASEMPC-16.000MHZ-LR-T picture photo
Mfg. Part Number
ASEMPC-16.000MHZ-LR-T
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC MEMS 16.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
ASEMPC-16.000MHZ-LR-T.pdf
Availability of ASEMPC-16.000MHZ-LR-T
QUANTITY
ASEMPC-16.000MHZ-LR-T Order Process
Ship out your order
Specifications of ASEMPC-16.000MHZ-LR-T
Internal Part NumberEIS-ASEMPC-16.000MHZ-LR-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMEMSpeed Pro II
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelASEMP.pdfASEMP.stp
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesPure Silicon™ ASEMP
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency16MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply2.25 V ~ 3.6 V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)35mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)26mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASEMPC-16.000MHZ-LR-T
Related LinksASEMPC-16., ASEMPC-16.000MHZ-LR-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ASEMPC-16.000MHZ-LR-T Details Description
Related parts for ASEMPC-16.000MHZ-LR-T
AC/DC CONVERTER 5V +/-15V 120W datasheet.pdf
IC GATE XOR 4CH 2-INP 14-SSOP datasheet.pdf
IC BUFF DVR TRI-ST N-INV 6XSON datasheet.pdf
FILTER EMI 10 PF C TYPE datasheet.pdf
RES 332K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.04 OHM 1.5W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
POWER EDGE 4 SEG MIXED PS SOLDER datasheet.pdf
RES 4.2M OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 7COND 12AWG BLK SHLD 1000' datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP CER 33PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 180NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf