Abracon Corporation ASEMPC-16.000MHZ-T3
ASEMPC-16.000MHZ-T3 picture photo
Mfg. Part Number
ASEMPC-16.000MHZ-T3
Brief Description
OSC MEMS 16.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
ASEMPC-16.000MHZ-T3.pdf
Availability of ASEMPC-16.000MHZ-T3
QUANTITY
ASEMPC-16.000MHZ-T3 Order Process
Ship out your order
Specifications of ASEMPC-16.000MHZ-T3
Internal Part NumberEIS-ASEMPC-16.000MHZ-T3
3D ModelASEMP.pdfASEMP.stp
Standard Package3,000
TypeMEMS (Silicon)
Frequency16MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply2.25 V ~ 3.6 V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)35mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)26mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASEMPC-16.000MHZ-T3
Related LinksASEMPC-16, ASEMPC-16.000MHZ-T3 Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ASEMPC-16.000MHZ-T3 Details Description
Related parts for ASEMPC-16.000MHZ-T3
Connector Receptacle 40 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 22.1K OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
IC SHIFT REG 8BIT SISO 16DHVQFN datasheet.pdf
CAP CER 22PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 5.1V 16A datasheet.pdf
RES 9.09M OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES SMD 510K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
635 TB WIR PRO 90D datasheet.pdf
IC FPGA 574 I/O datasheet.pdf
1800UF 50V 26X95 105C AXI datasheet.pdf