Abracon Corporation ASEMPC-16.384MHZ-T3
ASEMPC-16.384MHZ-T3 picture photo
Mfg. Part Number
ASEMPC-16.384MHZ-T3
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC MEMS 16.384MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
ASEMPC-16.384MHZ-T3.pdf
Availability of ASEMPC-16.384MHZ-T3
QUANTITY
ASEMPC-16.384MHZ-T3 Order Process
Ship out your order
Specifications of ASEMPC-16.384MHZ-T3
Internal Part NumberEIS-ASEMPC-16.384MHZ-T3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMEMSpeed Pro II
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelASEMP.pdfASEMP.stp
Standard Package3,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesPure Silicon™ ASEMP
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency16.384MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply2.25 V ~ 3.6 V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)35mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)26mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASEMPC-16.384MHZ-T3
Related LinksASEMPC-16, ASEMPC-16.384MHZ-T3 Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ASEMPC-16.384MHZ-T3 Details Description
Related parts for ASEMPC-16.384MHZ-T3
IC LINE RECEIVER QUAD 14-SOIC datasheet.pdf
TRANS NPN 40V 0.05A TO-92 datasheet.pdf
IC REG SWITCHD CAP 3.3V 10DFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 7 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN POWER ENTRY 3 POLE 10A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf
RES 14K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP 22AWG WHT/VIO 1000' datasheet.pdf
FIXED IND 4.2NH 400MA 350 MOHM datasheet.pdf
OSC XO 44.9MHZ CMOS SMD datasheet.pdf