Abracon Corporation ASET-11.0592MHZ-Y-T
ASET-11.0592MHZ-Y-T picture photo
Mfg. Part Number
ASET-11.0592MHZ-Y-T
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 11.0592MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
ASET-11.0592MHZ-Y-T.pdf
Availability of ASET-11.0592MHZ-Y-T
QUANTITY
ASET-11.0592MHZ-Y-T Order Process
Ship out your order
Specifications of ASET-11.0592MHZ-Y-T
Internal Part NumberEIS-ASET-11.0592MHZ-Y-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelASET.pdfASET.stp
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesASET
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency11.0592MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply3V
Frequency Stability±10ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)7mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.039" (1.00mm)
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)10µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASET-11.0592MHZ-Y-T
Related LinksASET-11.0, ASET-11.0592MHZ-Y-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ASET-11.0592MHZ-Y-T Details Description
Related parts for ASET-11.0592MHZ-Y-T
CONN TB RECEPT 120POS 4ROW R/A datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 900MA 130 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC MOSFET DRIVR DUAL HS 4A 8SOIC datasheet.pdf
RES 36 OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 82.5 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 300 OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
LUMISPRING N datasheet.pdf
CAP FILM 27NF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf