Abracon Corporation ASET-20.000MHZ-Y-T
ASET-20.000MHZ-Y-T picture photo
Mfg. Part Number
ASET-20.000MHZ-Y-T
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 20.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
ASET-20.000MHZ-Y-T.pdf
Availability of ASET-20.000MHZ-Y-T
QUANTITY
ASET-20.000MHZ-Y-T Order Process
Ship out your order
Specifications of ASET-20.000MHZ-Y-T
Internal Part NumberEIS-ASET-20.000MHZ-Y-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelASET.pdfASET.stp
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesASET
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency20MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply3V
Frequency Stability±10ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)7mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.039" (1.00mm)
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)10µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASET-20.000MHZ-Y-T
Related LinksASET-20.0, ASET-20.000MHZ-Y-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ASET-20.000MHZ-Y-T Details Description
Related parts for ASET-20.000MHZ-Y-T
CAP TANT 470UF 6.3V 10% 2824 datasheet.pdf
RES SMD 5.62KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
PWRBLADE VERT LF RECEPT datasheet.pdf
CONN PIN 14-18 AWG BRASS datasheet.pdf
RES SMD 332 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 1000UF 4V 20% 2924 datasheet.pdf
BLOCK SPADE INSULKRIMP TAPED datasheet.pdf
SGE-245-2-4550L 05000C SFTY EDGE datasheet.pdf
OSC XO 125.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf