Abracon Corporation ASET-50.000MHZ-Y-T
ASET-50.000MHZ-Y-T picture photo
Mfg. Part Number
ASET-50.000MHZ-Y-T
Brief Description
OSC XO 50.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
ASET-50.000MHZ-Y-T.pdf
Availability of ASET-50.000MHZ-Y-T
QUANTITY
ASET-50.000MHZ-Y-T Order Process
Ship out your order
Specifications of ASET-50.000MHZ-Y-T
Internal Part NumberEIS-ASET-50.000MHZ-Y-T
TypeXO (Standard)
Frequency50MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply3V
Frequency Stability±10ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)7mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.039" (1.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASET-50.000MHZ-Y-T
Related LinksASET-50.0, ASET-50.000MHZ-Y-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ASET-50.000MHZ-Y-T Details Description
Related parts for ASET-50.000MHZ-Y-T
CONN EDGECARD 72POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
RES SMD 0.1 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
16MM LED INDICATOR PCB SOCKET datasheet.pdf
FUSE SPLCR BLOCK 760A 600V 3POLE datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC 0.040DIA TIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
RES 17.8K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 54 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf