LEMO ASF.00.250.NTA
ASF.00.250.NTA picture photo
Mfg. Part Number
ASF.00.250.NTA
Manufacturer
Product Category
Coaxial Connectors (RF) - Adapters
Brief Description
CONN ADAPT PLUG TO SMA JACK
Datasheet Download
ASF.00.250.NTA.pdf
Availability of ASF.00.250.NTA
QUANTITY
ASF.00.250.NTA Order Process
Ship out your order
Specifications of ASF.00.250.NTA
Internal Part NumberEIS-ASF.00.250.NTA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCoaxial Connectors (RF) - Adapters
Series-
PackagingBulk
Adapter TypePlug to Jack
Adapter SeriesSMA to Nim-Camac CD/N 549
Center GenderFemale to Male
Convert From (Adapter End)SMA Jack, Female Socket
Convert To (Adapter End)NIM-CAMAC CD/N 549 Plug, Male Pin
Conversion TypeBetween Series
Impedance50 Ohm
StyleStraight
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Frequency - Max-
Ingress ProtectionIP50 - Dust Protected
Features-
Body MaterialBrass
Body FinishNickel
Dielectric MaterialPolytetrafluoroethylene (PTFE)
Center Contact MaterialBrass; Bronze
Center Contact PlatingGold
Mating Cycles-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASF.00.250.NTA
Related LinksASF.00., ASF.00.250.NTA Datasheet, LEMO Distributor
ASF.00.250.NTA Details Description
Related parts for ASF.00.250.NTA
CAP ALUM 4.7UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 115 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 31POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
DSUB 9 F PCB R/A G50 ZINC datasheet.pdf
CAP CER 10PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CAP FILM 0.0062UF 5% 1250VDC AXI datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 10% 310VAC AXIAL datasheet.pdf