Abracon Corporation ASFL3-40.000MHZ-EK-T
ASFL3-40.000MHZ-EK-T picture photo
Mfg. Part Number
ASFL3-40.000MHZ-EK-T
Brief Description
OSC XO 40.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
ASFL3-40.000MHZ-EK-T.pdf
Availability of ASFL3-40.000MHZ-EK-T
QUANTITY
ASFL3-40.000MHZ-EK-T Order Process
Ship out your order
Specifications of ASFL3-40.000MHZ-EK-T
Internal Part NumberEIS-ASFL3-40.000MHZ-EK-T
TypeXO (Standard)
Frequency40MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8V
Frequency Stability±30ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)10mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height0.051" (1.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASFL3-40.000MHZ-EK-T
Related LinksASFL3-40.0, ASFL3-40.000MHZ-EK-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ASFL3-40.000MHZ-EK-T Details Description
Related parts for ASFL3-40.000MHZ-EK-T
CAP CER 1500PF 250V X7R 0805 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 2.5KV X7R 1812 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
6762 POWER ENTRY MODUL 10A 70C datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES 5.32K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 5W datasheet.pdf