Abracon Corporation ASGTX-C-38.400MHZ-2
ASGTX-C-38.400MHZ-2 picture photo
Mfg. Part Number
ASGTX-C-38.400MHZ-2
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC VCTCXO 38.4MHZ LVCMOS SMD
Datasheet Download
ASGTX-C-38.400MHZ-2.pdf
Availability of ASGTX-C-38.400MHZ-2
QUANTITY
ASGTX-C-38.400MHZ-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of ASGTX-C-38.400MHZ-2
Internal Part NumberEIS-ASGTX-C-38.400MHZ-2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelASGTX.pdfASGTX.stp
Standard Package10
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesASGTX
PackagingBulk
TypeVCTCXO
Frequency38.4MHz
Function-
OutputLVCMOS
Voltage - Supply3.135 V ~ 3.465 V
Frequency Stability±2ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)45mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.354" L x 0.276" W (9.00mm x 7.00mm)
Height0.088" (2.24mm)
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASGTX-C-38.400MHZ-2
Related LinksASGTX-C-3, ASGTX-C-38.400MHZ-2 Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ASGTX-C-38.400MHZ-2 Details Description
Related parts for ASGTX-C-38.400MHZ-2
RES SMD 4.75K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Receptacle 6 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES SMD 147K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-36VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
RES SMD 2.4 OHM 5% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 13.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
BLZP 5.08/09/90LR SN OR BX datasheet.pdf
CAP CER 100PF X5F RADIAL datasheet.pdf
PTC THERM RESETTABLE FUSES 20% datasheet.pdf