Abracon Corporation ASGTX-C-38.880MHZ-1-T
ASGTX-C-38.880MHZ-1-T picture photo
Mfg. Part Number
ASGTX-C-38.880MHZ-1-T
Brief Description
OSC VCTCXO 38.88MHZ LVCMOS SMD
Datasheet Download
ASGTX-C-38.880MHZ-1-T.pdf
Availability of ASGTX-C-38.880MHZ-1-T
QUANTITY
ASGTX-C-38.880MHZ-1-T Order Process
Ship out your order
Specifications of ASGTX-C-38.880MHZ-1-T
Internal Part NumberEIS-ASGTX-C-38.880MHZ-1-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelASGTX.pdfASGTX.stp
Standard Package1,000
SeriesASGTX
PackagingTape & Reel (TR)
TypeVCTCXO
Frequency38.88MHz
Function-
OutputLVCMOS
Voltage - Supply3.135 V ~ 3.465 V
Frequency Stability±1ppm
Operating Temperature-30°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)45mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.354" L x 0.276" W (9.00mm x 7.00mm)
Height0.088" (2.24mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASGTX-C-38.880MHZ-1-T
Related LinksASGTX-C-38, ASGTX-C-38.880MHZ-1-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ASGTX-C-38.880MHZ-1-T Details Description
Related parts for ASGTX-C-38.880MHZ-1-T
IC SRAM 4MBIT 15NS 44TSOP datasheet.pdf
IC FIFO ASYNCH 1KX9 25NS 32PLCC datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 12-16 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
RES SMD 12K OHM 5% 1/5W 0603 datasheet.pdf
RES 124 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 45VWM 72.7VC SMB datasheet.pdf
RES 205K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 25UH 6A 22 MOHM TH datasheet.pdf
MULTI-PAIR 4COND 18AWG SHLD 500' datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP FILM 2000VDC 0.0022UF RADIAL datasheet.pdf