Abracon Corporation ASGTX-P-120.000MHZ-1-T
ASGTX-P-120.000MHZ-1-T picture photo
Mfg. Part Number
ASGTX-P-120.000MHZ-1-T
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC VCTCXO 120.000MHZ LVPECL SMD
Datasheet Download
ASGTX-P-120.000MHZ-1-T.pdf
Availability of ASGTX-P-120.000MHZ-1-T
QUANTITY
ASGTX-P-120.000MHZ-1-T Order Process
Ship out your order
Specifications of ASGTX-P-120.000MHZ-1-T
Internal Part NumberEIS-ASGTX-P-120.000MHZ-1-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelASGTX.pdfASGTX.stp
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesASGTX
PackagingTape & Reel (TR)
TypeVCTCXO
Frequency120MHz
Function-
OutputLVPECL
Voltage - Supply3.135 V ~ 3.465 V
Frequency Stability±1ppm
Operating Temperature-30°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)60mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.354" L x 0.276" W (9.00mm x 7.00mm)
Height0.088" (2.24mm)
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASGTX-P-120.000MHZ-1-T
Related LinksASGTX-P-120, ASGTX-P-120.000MHZ-1-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ASGTX-P-120.000MHZ-1-T Details Description
Related parts for ASGTX-P-120.000MHZ-1-T
IC OTP 256KBIT 90NS 28TSOP datasheet.pdf
IC SYNC UP/DWN BIN COUNTR 16SO datasheet.pdf
RES NETWORK 5 RES MULT OHM 8SOIC datasheet.pdf
VARISTOR 326V 3.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
DC/DC EIGHTH BRICK datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
VERTICAL BATTERY CONN ASSY datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf