Abracon Corporation ASGTX-P-491.250MHZ-1-T
ASGTX-P-491.250MHZ-1-T picture photo
Mfg. Part Number
ASGTX-P-491.250MHZ-1-T
Brief Description
OSC VCTCXO 491.25MHZ LVPECL SMD
Datasheet Download
ASGTX-P-491.250MHZ-1-T.pdf
Availability of ASGTX-P-491.250MHZ-1-T
QUANTITY
ASGTX-P-491.250MHZ-1-T Order Process
Ship out your order
Specifications of ASGTX-P-491.250MHZ-1-T
Internal Part NumberEIS-ASGTX-P-491.250MHZ-1-T
TypeVCTCXO
Frequency491.25MHz
Function-
OutputLVPECL
Voltage - Supply3.135 V ~ 3.465 V
Frequency Stability±1ppm
Operating Temperature-30°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)60mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.354" L x 0.276" W (9.00mm x 7.00mm)
Height0.088" (2.24mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASGTX-P-491.250MHZ-1-T
Related LinksASGTX-P-491, ASGTX-P-491.250MHZ-1-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ASGTX-P-491.250MHZ-1-T Details Description
Related parts for ASGTX-P-491.250MHZ-1-T
CONN HEADER .100 SINGL R/A 35POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS .050 VERT GOLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 29POS JAMNUT PINS datasheet.pdf
IC FPGA 475 I/O 896FBGA datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
5MM TRI-LEAD CABLE ASSY datasheet.pdf