Abracon Corporation ASGTX-P-491.250MHZ-2-T
ASGTX-P-491.250MHZ-2-T picture photo
Mfg. Part Number
ASGTX-P-491.250MHZ-2-T
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC VCTCXO 491.25MHZ LVPECL SMD
Datasheet Download
ASGTX-P-491.250MHZ-2-T.pdf
Availability of ASGTX-P-491.250MHZ-2-T
QUANTITY
ASGTX-P-491.250MHZ-2-T Order Process
Ship out your order
Specifications of ASGTX-P-491.250MHZ-2-T
Internal Part NumberEIS-ASGTX-P-491.250MHZ-2-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelASGTX.pdfASGTX.stp
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesASGTX
PackagingTape & Reel (TR)
TypeVCTCXO
Frequency491.25MHz
Function-
OutputLVPECL
Voltage - Supply3.135 V ~ 3.465 V
Frequency Stability±2ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)60mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.354" L x 0.276" W (9.00mm x 7.00mm)
Height0.088" (2.24mm)
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASGTX-P-491.250MHZ-2-T
Related LinksASGTX-P-491, ASGTX-P-491.250MHZ-2-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ASGTX-P-491.250MHZ-2-T Details Description
Related parts for ASGTX-P-491.250MHZ-2-T
MOSFET N-CH 30V 87A TO-262 datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 1.9A 111.7 MOHM datasheet.pdf
IC OPAMP VID QUAD 100MHZ 16-SSOP datasheet.pdf
CAP TANT 0.18UF 35V 10% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SAFETY GUARD LOCK datasheet.pdf
KK 100 HDR ASSY RA BKWY 7POS datasheet.pdf
RES 51.1 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
Connector Receptacle 22 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC OSC VCXO 176.8382MHZ 6-CLCC datasheet.pdf