| Internal Part Number | EIS-ASKHF3A24AC | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Switches | |
| Family | Snap Action, Limit Switches | |
| Series | A | |
| Packaging | Bulk | |
| Circuit | SPDT | |
| Switch Function | On-Mom | |
| Current Rating | 25A (AC), 2A (DC) | |
| Voltage Rating - AC | 125V | |
| Voltage Rating - DC | 24V | |
| Actuator Type | Lever, Roller | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Termination Style | Quick Connect - 0.250" (6.3mm) | |
| Ingress Protection | - | |
| Features | - | |
| Operating Force, Torque | 113gf | |
| Release Force | 14gf | |
| Pretravel | 0.250" (6.35mm) | |
| Differential Travel | - | |
| Overtravel | 0.141" (3.6mm) | |
| Operating Position | 0.718" (18.24mm) | |
| Mechanical Life | - | |
| Electrical Life | 75,000 Cycles | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 85°C | |