Abracon Corporation ASM-10.000MHZ-ET
ASM-10.000MHZ-ET picture photo
Mfg. Part Number
ASM-10.000MHZ-ET
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 10.000MHZ HCMOS TTL SMD
Datasheet Download
ASM-10.000MHZ-ET.pdf
Availability of ASM-10.000MHZ-ET
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ASM-10.000MHZ-ET Order Process
Ship out your order
Specifications of ASM-10.000MHZ-ET
Internal Part NumberEIS-ASM-10.000MHZ-ET
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesASM
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency10MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS, TTL
Voltage - Supply5V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)20mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.551" L x 0.352" W (14.00mm x 8.95mm)
Height0.185" (4.70mm)
Package / Case4-SOJ, 5.08mm pitch
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASM-10.000MHZ-ET
Related LinksASM-10.0, ASM-10.000MHZ-ET Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ASM-10.000MHZ-ET Details Description
Related parts for ASM-10.000MHZ-ET
IC REG BUFFER 14-BIT 48-TSSOP datasheet.pdf
IDC CABLE - HSR60H/AE60G/HSR60H datasheet.pdf
TVS DIODE 144VWM 243.6VC AXIAL datasheet.pdf
AT CRIMP HEAD ADAPTER datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 15A datasheet.pdf