Abracon Corporation ASM-10.000MHZ-ET
ASM-10.000MHZ-ET picture photo
Mfg. Part Number
ASM-10.000MHZ-ET
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 10.000MHZ HCMOS TTL SMD
Datasheet Download
ASM-10.000MHZ-ET.pdf
Availability of ASM-10.000MHZ-ET
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ASM-10.000MHZ-ET Order Process
Ship out your order
Specifications of ASM-10.000MHZ-ET
Internal Part NumberEIS-ASM-10.000MHZ-ET
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesASM
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency10MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS, TTL
Voltage - Supply5V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)20mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.551" L x 0.352" W (14.00mm x 8.95mm)
Height0.185" (4.70mm)
Package / Case4-SOJ, 5.08mm pitch
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASM-10.000MHZ-ET
Related LinksASM-10.0, ASM-10.000MHZ-ET Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ASM-10.000MHZ-ET Details Description
Related parts for ASM-10.000MHZ-ET
CAP CER 1500PF 200V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN BNC PLUG STR 75 OHM CRIMP datasheet.pdf
IC EEPROM 64KBIT 1MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CABLE SGL-END STR FMAL 10POS 6' datasheet.pdf