Sullins Connector Solutions ASM10DRSN-S664
ASM10DRSN-S664 picture photo
Mfg. Part Number
ASM10DRSN-S664
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD
Datasheet Download
ASM10DRSN-S664.pdf
Availability of ASM10DRSN-S664
QUANTITY
ASM10DRSN-S664 Order Process
Ship out your order
Specifications of ASM10DRSN-S664
Internal Part NumberEIS-ASM10DRSN-S664
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row10
Number of Positions20
Card Thickness0.125" (3.18mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorGreen
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASM10DRSN-S664
Related LinksASM10DR, ASM10DRSN-S664 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ASM10DRSN-S664 Details Description
Related parts for ASM10DRSN-S664
CONN EDGECARD 34POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
TRANS NPN 15V 7GHZ SOT89 datasheet.pdf
IC COUNTER BINARY 4BIT 20SOIC datasheet.pdf
CAP CER 6.7PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 75V 88A TO-263 datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 60V 4A TPFA datasheet.pdf
RES 620 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES 10 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf