Sullins Connector Solutions ASM18DTAS
ASM18DTAS picture photo
Mfg. Part Number
ASM18DTAS
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD
Datasheet Download
ASM18DTAS.pdf
Availability of ASM18DTAS
QUANTITY
ASM18DTAS Order Process
Ship out your order
Specifications of ASM18DTAS
Internal Part NumberEIS-ASM18DTAS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row18
Number of Positions36
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorGreen
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASM18DTAS
Related LinksASM1, ASM18DTAS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ASM18DTAS Details Description
Related parts for ASM18DTAS
RES 165 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25.5MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
RES SMD 249K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC MICROMON 3V RSET WDOG SOT23-5 datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 25V X5R 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 16V 20% 2917 datasheet.pdf
RES 240 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
XCEDE HD 2W 3PVH 4COL WK datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 200MW SOD323 datasheet.pdf