Sullins Connector Solutions ASM22DRKH-S13
ASM22DRKH-S13 picture photo
Mfg. Part Number
ASM22DRKH-S13
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND
Datasheet Download
ASM22DRKH-S13.pdf
Availability of ASM22DRKH-S13
QUANTITY
ASM22DRKH-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of ASM22DRKH-S13
Internal Part NumberEIS-ASM22DRKH-S13
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row22
Number of Positions44
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASM22DRKH-S13
Related LinksASM22D, ASM22DRKH-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ASM22DRKH-S13 Details Description
Related parts for ASM22DRKH-S13
CAP CER 0.022UF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
EMITTER IR 880NM 50MA RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
EVALUATION MODULE KIT FOR CC2591 datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS IDC .100 PCB datasheet.pdf
RES SMD 3.88K OHM 0.15W 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 12POS PIN datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
SWITCH LEVER SPST-NO 6A datasheet.pdf