Sullins Connector Solutions ASM24DTBS-S189
ASM24DTBS-S189 picture photo
Mfg. Part Number
ASM24DTBS-S189
Brief Description
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD
Datasheet Download
ASM24DTBS-S189.pdf
Availability of ASM24DTBS-S189
QUANTITY
ASM24DTBS-S189 Order Process
Ship out your order
Specifications of ASM24DTBS-S189
Internal Part NumberEIS-ASM24DTBS-S189
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row24
Number of Positions48
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorGreen
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASM24DTBS-S189
Related LinksASM24DT, ASM24DTBS-S189 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ASM24DTBS-S189 Details Description
Related parts for ASM24DTBS-S189
TRANS NPN 150V 1A E-LINE datasheet.pdf
RES SMD 158 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CABLE TIE MINI STRIPED 18LB 4" datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 100V 5A TO277A datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 1A DO204AL datasheet.pdf
Connector Receptacle 2 Position 0.059" (1.50mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES 400 OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf