Sullins Connector Solutions ASM28DSXN
ASM28DSXN picture photo
Mfg. Part Number
ASM28DSXN
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD
Datasheet Download
ASM28DSXN.pdf
Availability of ASM28DSXN
QUANTITY
ASM28DSXN Order Process
Ship out your order
Specifications of ASM28DSXN
Internal Part NumberEIS-ASM28DSXN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row28
Number of Positions56
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASM28DSXN
Related LinksASM2, ASM28DSXN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ASM28DSXN Details Description
Related parts for ASM28DSXN
FIXED IND 1.8NH 500MA 80 MOHM datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 470PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
CONN FFC VERT 28POS 1.25MM PCB datasheet.pdf
RES 470 OHM 3W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
18.8MM X 15.24MM 1=25/PK datasheet.pdf
RES 2.4K OHM 1.5W 5% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB datasheet.pdf
CAP CER 15PF 50V NPO 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 5.6UF 5% 160VDC RAD datasheet.pdf