Sullins Connector Solutions ASM36DTMD-S189
ASM36DTMD-S189 picture photo
Mfg. Part Number
ASM36DTMD-S189
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD
Datasheet Download
ASM36DTMD-S189.pdf
Availability of ASM36DTMD-S189
QUANTITY
ASM36DTMD-S189 Order Process
Ship out your order
Specifications of ASM36DTMD-S189
Internal Part NumberEIS-ASM36DTMD-S189
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row36
Number of Positions72
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorGreen
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASM36DTMD-S189
Related LinksASM36DT, ASM36DTMD-S189 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ASM36DTMD-S189 Details Description
Related parts for ASM36DTMD-S189
RES 200 OHM 2.5W 5% AXIAL datasheet.pdf
KIT EVALUATION MPR121 datasheet.pdf
CAP POLYMER 330UF 20% 2.5V T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
PNL MNT W/ WIRE 555NM 10MCD GRN datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 5.2VOUT 25W datasheet.pdf
RES SMD 1.1K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf