Abracon Corporation ASMCI-0805-R10N-T
ASMCI-0805-R10N-T picture photo
Mfg. Part Number
ASMCI-0805-R10N-T
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 100NH 1A 70 MOHM SMD
Datasheet Download
ASMCI-0805-R10N-T.pdf
Availability of ASMCI-0805-R10N-T
QUANTITY
ASMCI-0805-R10N-T Order Process
Ship out your order
Specifications of ASMCI-0805-R10N-T
Internal Part NumberEIS-ASMCI-0805-R10N-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelASMCI-0603.pdfASMCI-0603.stp
Standard Package4,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesASMCI-0805
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - CoreFerrite
Inductance100nH
Tolerance±30%
Current Rating1A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)70 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant235MHz
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)0.041" (1.05mm)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASMCI-0805-R10N-T
Related LinksASMCI-08, ASMCI-0805-R10N-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ASMCI-0805-R10N-T Details Description
Related parts for ASMCI-0805-R10N-T
THERMAL PAD RECT .005" Q3 datasheet.pdf
RES 0.15 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 82NH 400MA 540 MOHM datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
THERMISTOR NTC -+1% 3950K PROBE datasheet.pdf
CAP CER 10UF 16V X5R 1210 datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.5V 6DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 0.033UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf