Abracon Corporation ASML-16.000MHZ-ET
ASML-16.000MHZ-ET picture photo
Mfg. Part Number
ASML-16.000MHZ-ET
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 16.000MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
ASML-16.000MHZ-ET.pdf
Availability of ASML-16.000MHZ-ET
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ASML-16.000MHZ-ET Order Process
Ship out your order
Specifications of ASML-16.000MHZ-ET
Internal Part NumberEIS-ASML-16.000MHZ-ET
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesASML
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency16MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)15mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.551" L x 0.352" W (14.00mm x 8.95mm)
Height0.185" (4.70mm)
Package / Case4-SOJ, 5.08mm pitch
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASML-16.000MHZ-ET
Related LinksASML-16., ASML-16.000MHZ-ET Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ASML-16.000MHZ-ET Details Description
Related parts for ASML-16.000MHZ-ET
CONN EDGECARD 20POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC MULTIVIBRATOR DUAL 16-SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 0.056UF 5% 50VDC 1913 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
AM8207-34 CAM FOLLOWER datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 3A 125V datasheet.pdf
FIXED IND 22NH 1.345A 70 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 25POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
CONN HDR 24POS 2.54MM datasheet.pdf