Abracon Corporation ASML-16.000MHZ-T
ASML-16.000MHZ-T picture photo
Mfg. Part Number
ASML-16.000MHZ-T
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 16.000MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
ASML-16.000MHZ-T.pdf
Availability of ASML-16.000MHZ-T
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ASML-16.000MHZ-T Order Process
Ship out your order
Specifications of ASML-16.000MHZ-T
Internal Part NumberEIS-ASML-16.000MHZ-T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesASML
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency16MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)15mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.551" L x 0.352" W (14.00mm x 8.95mm)
Height0.185" (4.70mm)
Package / Case4-SOJ, 5.08mm pitch
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASML-16.000MHZ-T
Related LinksASML-16., ASML-16.000MHZ-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ASML-16.000MHZ-T Details Description
Related parts for ASML-16.000MHZ-T
CONN HEADER 21POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
CONN SOCKET 125POS UHM TYPE B datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
Connector Receptacle 30 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
FUSE GLASS 2.5A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
REPLACEMENT LATCHING RING M23 datasheet.pdf
HEX STANDOFF M6 NYLON 57MM datasheet.pdf
MCBASIC, TX/FX-SM1550/LONG-SC datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IC OSC VCXO 644.5313MHZ 6CLCC datasheet.pdf