Avago Technologies US, Inc. ASMT-AA30-ARS00
ASMT-AA30-ARS00 picture photo
Mfg. Part Number
ASMT-AA30-ARS00
Manufacturer
Product Category
LED Lighting - Color
Brief Description
LED LIGHT SOURCE AV 3W AMBER
Datasheet Download
ASMT-AA30-ARS00.pdf
Availability of ASMT-AA30-ARS00
QUANTITY
ASMT-AA30-ARS00 Order Process
Ship out your order
Specifications of ASMT-AA30-ARS00
Internal Part NumberEIS-ASMT-AA30-ARS00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
PCN Design/SpecificationASMT, QSMT Series Dimension 16/Apr/2012
Standard Package1,000
Category Optoelectronics
FamilyLED Lighting - Color
Series-
PackagingTube
ColorAmber
Wavelength590nm (587nm ~ 597nm)
Flux @ 25°C, Current - Test50 lm (40 lm ~ 67 lm)
Current - Test350mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ)2.1V
Current - Max700mA
Viewing Angle140°
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD, Gull Wing, Exposed Pad
Lumens/Watt @ Current - Test63 lm/W
Flux @ 85°C, Current - Test15 lm
Thermal Resistance of Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASMT-AA30-ARS00
Related LinksASMT-AA, ASMT-AA30-ARS00 Datasheet, Avago Technologies US, Inc. Distributor
ASMT-AA30-ARS00 Details Description
Related parts for ASMT-AA30-ARS00
IC EEPROM 2KBIT 2MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 169 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Receptacle 35 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN MOD JACK 10P8C VERT UNSHLD datasheet.pdf
XFRMR ISOL 10BASE-T 1:1.41 SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RES 20.5 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 30 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
FIXED IND 15NH 475MA 220 MOHM datasheet.pdf
CAP FILM 470PF 1% 630VDC AXIAL datasheet.pdf