Avago Technologies US, Inc. ASMT-FG10-NFJ00
ASMT-FG10-NFJ00 picture photo
Mfg. Part Number
ASMT-FG10-NFJ00
Manufacturer
Product Category
LED Indication - Discrete
Brief Description
LED GREEN CLEAR 6SMD
Datasheet Download
ASMT-FG10-NFJ00.pdf
Availability of ASMT-FG10-NFJ00
QUANTITY
ASMT-FG10-NFJ00 Order Process
Ship out your order
Specifications of ASMT-FG10-NFJ00
Internal Part NumberEIS-ASMT-FG10-NFJ00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Optoelectronics
FamilyLED Indication - Discrete
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
ColorGreen
Lens ColorColorless
Lens TransparencyClear
Millicandela Rating57000mcd
Lens Style/SizeRound with Domed Top, 4.32mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)3.3V
Current - Test20mA
Viewing Angle11°
Mounting TypeSurface Mount
Wavelength - Dominant530nm
Wavelength - Peak525nm
Features-
Package / Case6-SMD, J-Lead
Supplier Device PackageSMD
Size / Dimension4.80mm L x 4.80mm W
Height (Max)5.43mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASMT-FG10-NFJ00
Related LinksASMT-FG, ASMT-FG10-NFJ00 Datasheet, Avago Technologies US, Inc. Distributor
ASMT-FG10-NFJ00 Details Description
Related parts for ASMT-FG10-NFJ00
RES SMD 27K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 22UF 10V X5R 1206 datasheet.pdf
RES SMD 12.7KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 3.16K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
WRENCH BOX END 8MM 4.92" datasheet.pdf
SCREWDRIVER SLOTTED datasheet.pdf
RES 301K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
EXL UNITIZED WHEEL 1-1/2" 8A CRS datasheet.pdf