Sensata Technologies/Airpax ASP2PLB3LB24
ASP2PLB3LB24 picture photo
Mfg. Part Number
ASP2PLB3LB24
Manufacturer
Product Category
Panel Indicators, Pilot Lights
Brief Description
INDICATOR LIGHT 22MM GRN 24V
Datasheet Download
ASP2PLB3LB24.pdf
Availability of ASP2PLB3LB24
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ASP2PLB3LB24 Order Process
Ship out your order
Specifications of ASP2PLB3LB24
Internal Part NumberEIS-ASP2PLB3LB24
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Optoelectronics
FamilyPanel Indicators, Pilot Lights
Series22.5mm Plastic
TypeLED
Lamp ColorGreen
Lens Color-
Lens Transparency-
RatingsAC/DC
Voltage24V
Current-
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.89" (22.50mm)
Lens Style/SizeRound with Flat Top, 29.00mm
Millicandela Rating-
Wavelength - Peak-
Viewing Angle-
Termination Style-
Ingress Protection-
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASP2PLB3LB24
Related LinksASP2PL, ASP2PLB3LB24 Datasheet, Sensata Technologies/Airpax Distributor
ASP2PLB3LB24 Details Description
Related parts for ASP2PLB3LB24
RES 75 OHM 3W 5% RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 0.82UF 250V X7R 2225 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.15A 5TSOP datasheet.pdf