Abracon Corporation ASPI-0310FS-1R2N-T2
ASPI-0310FS-1R2N-T2 picture photo
Mfg. Part Number
ASPI-0310FS-1R2N-T2
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1.2UH 2.1A 62 MOHM SMD
Datasheet Download
ASPI-0310FS-1R2N-T2.pdf
Availability of ASPI-0310FS-1R2N-T2
QUANTITY
ASPI-0310FS-1R2N-T2 Order Process
Ship out your order
Specifications of ASPI-0310FS-1R2N-T2
Internal Part NumberEIS-ASPI-0310FS-1R2N-T2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelASPI-0310FS.pdfASPI-0310FS.stp
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesASPI-0310FS
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance1.2µH
Tolerance±30%
Current Rating2.1A
Current - Saturation1.9A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)62 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-25°C ~ 120°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max)0.039" (1.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASPI-0310FS-1R2N-T2
Related LinksASPI-0310, ASPI-0310FS-1R2N-T2 Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ASPI-0310FS-1R2N-T2 Details Description
Related parts for ASPI-0310FS-1R2N-T2
MOSFET P-CH 30V 10A 8-SOIC datasheet.pdf
TERM RING EXP NYL 12-10AWG 5/16 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 39 OHM 0804 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 68POS DIP .050 SLD datasheet.pdf
RES SMD 0.5 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 108BGA datasheet.pdf
RES 52.3 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
OPTOISO 5KV PUSH PULL 8SO datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR ISL28617 datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS INLINE SKT datasheet.pdf
43W2 M 30A PC TAIL 4-40 datasheet.pdf