Abracon Corporation ASPI-0310FS-1R2N-T2
ASPI-0310FS-1R2N-T2 picture photo
Mfg. Part Number
ASPI-0310FS-1R2N-T2
Brief Description
FIXED IND 1.2UH 2.1A 62 MOHM SMD
Datasheet Download
ASPI-0310FS-1R2N-T2.pdf
Availability of ASPI-0310FS-1R2N-T2
QUANTITY
ASPI-0310FS-1R2N-T2 Order Process
Ship out your order
Specifications of ASPI-0310FS-1R2N-T2
Internal Part NumberEIS-ASPI-0310FS-1R2N-T2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelASPI-0310FS.pdfASPI-0310FS.stp
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesASPI-0310FS
Material - CoreFerrite
Inductance1.2µH
Tolerance±30%
Current Rating2.1A
Current - Saturation1.9A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)62 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-25°C ~ 120°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max)0.039" (1.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASPI-0310FS-1R2N-T2
Related LinksASPI-0310, ASPI-0310FS-1R2N-T2 Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ASPI-0310FS-1R2N-T2 Details Description
Related parts for ASPI-0310FS-1R2N-T2
CONN JACK TEST HORIZ INSUL datasheet.pdf
IC MUX 2:1 3.3V ECL 8-SOIC datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 5V SOT23-3 datasheet.pdf
RES SMD 28.7K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN SOCKET .100" 6POS PCB GOLD datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC RELAY/VOLT OUT datasheet.pdf
XCEDE LEFT 6PVH 4COL WK datasheet.pdf
RES 3.3K OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf