Abracon Corporation ASPI-0403-2R7M-T
ASPI-0403-2R7M-T picture photo
Mfg. Part Number
ASPI-0403-2R7M-T
Brief Description
FIXED IND 2.7UH 1.58A 78.7 MOHM
Datasheet Download
ASPI-0403-2R7M-T.pdf
Availability of ASPI-0403-2R7M-T
QUANTITY
ASPI-0403-2R7M-T Order Process
Ship out your order
Specifications of ASPI-0403-2R7M-T
Internal Part NumberEIS-ASPI-0403-2R7M-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelASPI-0403.pdfASPI-0403.stp
Standard Package1,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesASPI-0403
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance2.7µH
Tolerance±20%
Current Rating1.58A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)78.7 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.177" L x 0.157" W (4.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.138" (3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASPI-0403-2R7M-T
Related LinksASPI-040, ASPI-0403-2R7M-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ASPI-0403-2R7M-T Details Description
Related parts for ASPI-0403-2R7M-T
Connector Receptacle 4 Position 0.031" (0.80mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 1A DO204AL datasheet.pdf
RES SMD 3.6 OHM 5% 1/5W 0603 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 53POS SKT datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 40VOUT 100W datasheet.pdf
MINITEK II RA HDR datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 70POS DR LOW P datasheet.pdf
BUS-BAR XFRMR datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS PNL MNT SKT PCB datasheet.pdf