Abracon Corporation ASPI-0612FS-3R3M-T
ASPI-0612FS-3R3M-T picture photo
Mfg. Part Number
ASPI-0612FS-3R3M-T
Brief Description
FIXED IND 3.3UH 1.7A 137 MOHM
Datasheet Download
ASPI-0612FS-3R3M-T.pdf
Availability of ASPI-0612FS-3R3M-T
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ASPI-0612FS-3R3M-T Order Process
Ship out your order
Specifications of ASPI-0612FS-3R3M-T
Internal Part NumberEIS-ASPI-0612FS-3R3M-T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelASPI-0612FS.pdfASPI-0612FS.stp
Standard Package2,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesASPI-0612FS
Material - CoreFerrite
Inductance3.3µH
Tolerance±20%
Current Rating1.7A
Current - Saturation1.8A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)137 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)