Abracon Corporation ASPI-0630LR-5R6M-T15
ASPI-0630LR-5R6M-T15 picture photo
Mfg. Part Number
ASPI-0630LR-5R6M-T15
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 5.6UH 6A 35.5 MOHM SMD
Datasheet Download
ASPI-0630LR-5R6M-T15.pdf
Availability of ASPI-0630LR-5R6M-T15
QUANTITY
ASPI-0630LR-5R6M-T15 Order Process
Ship out your order
Specifications of ASPI-0630LR-5R6M-T15
Internal Part NumberEIS-ASPI-0630LR-5R6M-T15
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelASPI-0630LR.pdfASPI-0630LR.stp
Standard Package1,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesASPI-0630LR
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMolded
Material - CoreCarbonyl Powder
Inductance5.6µH
Tolerance±20%
Current Rating6A
Current - Saturation5A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)35.5 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.283" L x 0.262" W (7.20mm x 6.65mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASPI-0630LR-5R6M-T15
Related LinksASPI-0630L, ASPI-0630LR-5R6M-T15 Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ASPI-0630LR-5R6M-T15 Details Description
Related parts for ASPI-0630LR-5R6M-T15
SWITCH DIP TOP SLIDE 10POS 5V datasheet.pdf
IC BUCK MOSFET DRIVER 14-HTSSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS R/A 5MM datasheet.pdf
RES SMD 30 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 WW datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 133MHZ 119BGA datasheet.pdf
DEV WRLESS WATCH TOOL FOR CC430 datasheet.pdf
CONN PLUG 43POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
MACHINE SCREW HEX 8-32 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
20W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf