Abracon Corporation ASPI-1040HI-4R7M-T05
ASPI-1040HI-4R7M-T05 picture photo
Mfg. Part Number
ASPI-1040HI-4R7M-T05
Brief Description
FIXED IND 4.7UH 8.5A 20.2 MOHM
Datasheet Download
ASPI-1040HI-4R7M-T05.pdf
Availability of ASPI-1040HI-4R7M-T05
QUANTITY
ASPI-1040HI-4R7M-T05 Order Process
Ship out your order
Specifications of ASPI-1040HI-4R7M-T05
Internal Part NumberEIS-ASPI-1040HI-4R7M-T05
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelASPI-1040HI.pdfASPI-1040HI.stp
FamilyFixed Inductors
SeriesASPI-1040HI
Material - CoreFerrite
Inductance4.7µH
Tolerance±20%
Current Rating8.5A
Current - Saturation15A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)20.2 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.439" L x 0.394" W (11.15mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max)0.157" (4.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASPI-1040HI-4R7M-T05
Related LinksASPI-1040H, ASPI-1040HI-4R7M-T05 Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ASPI-1040HI-4R7M-T05 Details Description
Related parts for ASPI-1040HI-4R7M-T05
IC PROGRAM 3.700V RESET SOT23-5 datasheet.pdf
FILTER LINE 2.7MH 1.6A VERTICAL datasheet.pdf
RES SMD 2.55KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TRANS NPN 80V 0.5A TO-92 datasheet.pdf
RES 15 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CAP 680MF -20% +80% 5.5V T/H datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
CONN HDR 16POS 2MM SMD datasheet.pdf