Abracon Corporation ASPI-2410-1R0N-T2
ASPI-2410-1R0N-T2 picture photo
Mfg. Part Number
ASPI-2410-1R0N-T2
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1UH 1.9A 70 MOHM SMD
Datasheet Download
ASPI-2410-1R0N-T2.pdf
Availability of ASPI-2410-1R0N-T2
QUANTITY
ASPI-2410-1R0N-T2 Order Process
Ship out your order
Specifications of ASPI-2410-1R0N-T2
Internal Part NumberEIS-ASPI-2410-1R0N-T2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelASPI-2410.pdf SeriesASPI-2410.stp Series
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesASPI-2410
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance1µH
Tolerance±30%
Current Rating1.9A
Current - Saturation2A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)70 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-25°C ~ 120°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.094" L x 0.094" W (2.40mm x 2.40mm)
Height - Seated (Max)0.039" (1.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASPI-2410-1R0N-T2
Related LinksASPI-241, ASPI-2410-1R0N-T2 Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ASPI-2410-1R0N-T2 Details Description
Related parts for ASPI-2410-1R0N-T2
EXTRACTION TOOL MINI RECT CONN datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 63V AXIAL datasheet.pdf
IC DCP 100K 1024TP 14TSSOP datasheet.pdf
SW SNAP SPDT 3A SOLDER TERM 250V datasheet.pdf
IC QUICKSWITCH 20BIT BUS 48-QSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 12VIN 15VOUT datasheet.pdf
IC TV TUNER SGL CONV 48FCLGA datasheet.pdf
CONN DIN C FEMALE 64CKT datasheet.pdf
RES 150K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 5% 35V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 1% 1/20W 0402 datasheet.pdf