Abracon Corporation ASPI-7318-1R0M-T
ASPI-7318-1R0M-T picture photo
Mfg. Part Number
ASPI-7318-1R0M-T
Brief Description
FIXED IND 1UH 11A 10 MOHM SMD
Datasheet Download
ASPI-7318-1R0M-T.pdf
Availability of ASPI-7318-1R0M-T
QUANTITY
ASPI-7318-1R0M-T Order Process
Ship out your order
Specifications of ASPI-7318-1R0M-T
Internal Part NumberEIS-ASPI-7318-1R0M-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelASPI-7318.pdfASPI-7318.stp
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesASPI-7318
Material - CoreFerrite
Inductance1µH
Tolerance±20%
Current Rating11A
Current - Saturation17A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)10 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test200kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.287" L x 0.268" W (7.30mm x 6.80mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASPI-7318-1R0M-T
Related LinksASPI-731, ASPI-7318-1R0M-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ASPI-7318-1R0M-T Details Description
Related parts for ASPI-7318-1R0M-T
IC DCP DUAL 1K 64POS 14TSSOP T/R datasheet.pdf
FIXED IND 11UH 5A 25 MOHM SMD datasheet.pdf
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-DHVQFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC PWR MGMT 6CH W/4 LDO 32VQFN datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 133MHZ 100TQFP datasheet.pdf
RES SMD 27 OHM 5% 20W D2PAK datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf