Abracon Corporation ASPI-8040S-3R0N-T
ASPI-8040S-3R0N-T picture photo
Mfg. Part Number
ASPI-8040S-3R0N-T
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 3UH 4.7A 14 MOHM SMD
Datasheet Download
ASPI-8040S-3R0N-T.pdf
Availability of ASPI-8040S-3R0N-T
QUANTITY
ASPI-8040S-3R0N-T Order Process
Ship out your order
Specifications of ASPI-8040S-3R0N-T
Internal Part NumberEIS-ASPI-8040S-3R0N-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelASPI-8040S.pdfASPI-8040S.stp
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesASPI-8040S
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance3µH
Tolerance±30%
Current Rating4.7A
Current - Saturation6.1A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)14 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant32MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm)
Height - Seated (Max)0.157" (4.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASPI-8040S-3R0N-T
Related LinksASPI-804, ASPI-8040S-3R0N-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ASPI-8040S-3R0N-T Details Description
Related parts for ASPI-8040S-3R0N-T
IC TRANSLATOR 9BIT LATCH 28PLCC datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 5% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
TOOL DIE AMPOWER 69099 3/0AWG datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
SENSOR PRESS 5PSID ANALOG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 53POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 0.068UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
IGBT 600V 47A 206W TO247AC datasheet.pdf